FED VE TCMB SONRASI PİYASALAR

FED VE TCMB SONRASI PİYASALAR

FED VE TCMB SONRASI PİYASALAR NASIL TEPKİ VERDİ

FED VE TCMB SONRASI PİYASALAR

 

  Fed beklenildiği gibi 14 - 15 Mart FOMC toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı yaparak faiz üst bandını %1,00 seviyesine getirdi. Tamamen fiyatlanmış ve beklentiler dahilinde olan bu kararın yanında önemli olan, ileriye dönük faiz artırım beklentilerinin değiştirilmemiş olmasıydı. Şimdilik toplamda 3 faiz artırımı olacağı beklentisi devam ediyor.Ancak bazı kurumlar 2 olabilir yorumu yapmaya başladılar bile. Fed'in politika açıklamasından çıkan sonuç bu yıl 2 faiz artırımı daha olacağı şeklinde.

 Yellen'in konuşmasında ise faiz ve ekonomiye dair sürpriz açıklamalar yok. Önemli konulardan  faiz artırımlarının ne zaman geleceği konusunda net bir sinyal vermedi. Kademeli faiz artışı vurgusunu tekrarlıyor.

Önceki iki faiz artırımı da tamamen önceden fiyatlanıştı ve sonrasında USD değer kaybetmişti. Bu faiz artırımına da USD negatif yönde tepki verdi. Paritelerde usd bir miktar değer kaybetti.

ABD 10 yıllıklarının getirisi %2,51 seviyesine geriledi, kayda değer bir geri çekilme. Faize daha çok tepki veren 2 yıllık tahvil faizinde de %1,31'e doğru bir gerileme söz konusu. Küresel borsalardaki tepki olumlu. Bu veri algı yönetiminde ne kadar başarılı olduklarının da ispatıdır. Faiz artırılırken tahvil faizlerinin düşmesi pek de doğal bir durum değil. Piyasa iyi manipüle ediliyor olabilir.

TCMB ise sadece geç likidite penceresi faizlerinde 75 puanlık artırıma giderek, bankalara açık verenin daha fazla bedel ödeyeceği sinyalini verdi. Kısacası herkes ayağını denk alsın dedi. Gün içerisinde pozisyonlarını kapatamayan bankalar artık TCMD’den daha yüksek maliyetle borçlanacaklar. Böyle olan bankalardan tuttukları açık döviz pozisyonu varsa satma ihtimali de artmıştır. O yüzden bu hareket açık döviz pozisyonu taşınmasında tl sıkışıklığı yaşayan bankaların pozisyon boşaltmasına neden olabilir. TCMB şimdilik izlemede. TL zaten aşırı değer kaybettiği için ve bu durum ÜFE’ye fazlasıyla yansıdığı için faiz artırımına da artık gerek yok gibi görünüyor. Kısacası TCMB faiz artırımlarına pek de kolay uymayacak.

Saygılarımla,

Hikmet Baydar

CEO

3. Göz Danışmanlık

RANDEVU

YUKARI